Adhuroj Matematiken

Forumi i vetëm shqiptar për matematikën
Ora eshte Hën Kor 28, 2014 4:22 pm

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 6 postime ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: USHTRIMI 3
PostimPostuar: Pre Nen 18, 2011 10:24 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Shtu Sht 10, 2011 11:53 am
Postime: 78
Ne rrethin me rreze 2cm te brendashkruhet drejtekendeshi qe ka perimetrin me te madh.


Lart
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: USHTRIMI 3
PostimPostuar: Pre Nen 18, 2011 10:51 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mar Gus 30, 2011 3:50 pm
Postime: 908
Vendndodhja: Kosove
Ilda shkruajti:
Ne rrethin me rreze 2cm te brendashkruhet drejtekendeshi qe ka perimetrin me te madh.

Zgjidhje:Shemojme brinjet e drejtekendeshit me a,b dhe dihet se ose
pra perimetri me i madh eshte pra perimetri me i madh i mundshem eshte


Lart
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: USHTRIMI 3
PostimPostuar: Mar Nen 22, 2011 9:05 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mar Gus 30, 2011 3:50 pm
Postime: 908
Vendndodhja: Kosove
Ilda shkruajti:
Ne rrethin me rreze 2cm te brendashkruhet drejtekendeshi qe ka perimetrin me te madh.

Shenojme me a dhe b brinjet e drejtekendeshit atehere perimetri i tij eshte pasi pra pra
Marrim funksionin gjejme derivatin e ketij funksioni shikojme kur dhe kemi dhe kemi se pra vlera maksimale e perimetrit eshte


Lart
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: USHTRIMI 3
PostimPostuar: Mar Nen 22, 2011 9:14 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Shtu Sht 10, 2011 11:53 am
Postime: 78
Me falni , po une nuk kuptoj nje gje.....pse a²+ b² = 16 ???


Lart
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: USHTRIMI 3
PostimPostuar: Mar Nen 22, 2011 9:26 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mar Gus 30, 2011 3:50 pm
Postime: 908
Vendndodhja: Kosove
Ilda shkruajti:
Me falni , po une nuk kuptoj nje gje.....pse a²+ b² = 16 ???

Diametri i rrethit te jashtashkruar eshte (i cili ne kete rast eshte edhe diagonale) e nga teorema e pitagoras kemi pra
(shpresoj qe tani te jete cdo gje e qarte)


Last edited by Arberi1 on Mar Nen 22, 2011 9:27 pm, edited 1 time in total.

Lart
 Profili  
 
 Subjekti i postimit: Re: USHTRIMI 3
PostimPostuar: Mar Nen 22, 2011 9:26 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Shtu Sht 10, 2011 11:53 am
Postime: 78
po , tani shume e qarte. Sh sh flm :)


Lart
 Profili  
 
Shfaq postimet nga me para:  Rreshto sipas  
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 6 postime ] 

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]


Kush është në linjë

Anëtarë që po shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 1 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të bashkëngjitni skedarë

Kërkoni për:
Shkoni tek:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group