Adhuroj Matematiken

Forumi i vetëm shqiptar për matematikën
Ora eshte Hën Kor 28, 2014 10:16 am

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 1 postim ] 
Autori Mesazh
PostimPostuar: Hën Nen 28, 2011 2:06 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Die Sht 11, 2011 8:46 am
Postime: 8
Libri i klases 11 ,faqe 26 dhe 27

Funksioni csc nuk është i definuar për t R të atillë që pika P
përputhet me pikat A ose A`,sepse drejtëza d,në atë rast e nderpret
boshtin Oy.Pra, funksioni csc nuk është i përkufizuar në bashkësinë

csc:,

Të shqyrtohet shenja e funksioneve sec e csc për vlera të ndryshme
të numrit (d.m.th. për pozita tëpikës P në rrethin numerik)

IDENTITETET THEMELORE TRIGONOMETRIKE


Për çdo vlen barazimi
Vërtetimi. Le të jetë i çfarëdoshëm.Në rrethin numerik
caktojnë pikën P
Nga trekëndëshi këdrejtë OPP` marrim:


d.m.th vlen barazimi (1)

Nga(1) rrjedh se
Kështu shihet se nga kosinusi i njohur gjendet sinusi dhe anasjelltas.
Shenja varet se në cilin kuadrant ndodhet këndi

SHembulli 2.4. Të thjeshtohet:

1)
2)

Zgjidhja:1)
detyrën e 2) zgjidh nxënësi

Shembulli 2.5 Të llogaritet

Zgjidhja:Duke i ngritur të dyja anët e ekuacionit,fitojmë

Shembulli 2.6 Tëcaktohet ,në qoftë se ,dhe këndi gjendet në kuadrantin e tretë
Zgjidhja: Për këndet në kudrantin e tretë sinusi është negativ, prandaj:


IDENTITET 2

, për gjdo

,për gjdo

LIBRI i klases 10 faqe 16

Procedura e tillë njihet me emrin pjesëtim me mbetje i numrave natyrorë.
Në këtë, r është mbetja e pjesëtimit të a dhe b ,prandaj kur kalojmë te
numrat racionlë vazhdojmë procesin e pjesëtimit edhe për atë mbetje.
Kështu përcaktohet shënimi decimal i cilësdo thyesë

SHEMBULLI 5. Zbatojmë procedurën s pjesëtimit në thyesën
5:6=0.8333...
Ky është shënimi decimal periodik i numrit dhe
shkurtimisht e shënojmë 0.83, d.m.th.


(Rreth kuptimit të thysës së tillë të pafundme do të mësoni në vitet e ardhshme).
Shifra, ose grupi i shifrave, e cila përseritet në shënimin decimal quhet periodë

SHEMBULLI 6. 1)(perioda është 3)
2)(perioda 153846)
3)(perioda është 81)

Nga sa u tha , mund të përfundohet se shënimi decimal i thyesës , mund të jetë i
fundëm ose periodik.
Vërtetimi i këtij pohimi mbështetet në këtë rezonim logjik:
Në qoftë se nisemi nga thyesa ,atëherë me anë të përpjestimit p:q caktohen mbetjet të cilat janë të gjitha më të vogla se q.Në qoftë se njëra nga mbetjet është numri 0, atëher pjesëtimi përfundon dhe shënimi decimal është i
fundmë. Meqë ekziston numër i fundmë numrash më të vegjel se q, atëher në rastin
kur asnjëra nga mbetjet ,nuk është 0 njëra nga këto mbetje r duhet të përseritet.
Prandaj, do të përsëriten edhe të gjitha mbetjet të cilat pasojnë pas r.


Lart
 Profili  
 
Shfaq postimet nga me para:  Rreshto sipas  
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 1 postim ] 

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]


Kush është në linjë

Anëtarë që po shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 1 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të bashkëngjitni skedarë

Kërkoni për:
Shkoni tek:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group