Adhuroj Matematiken

Forumi i vetëm shqiptar për matematikën
Ora eshte Pre Gus 22, 2014 11:48 am

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 1 postim ] 
Autori Mesazh
 Subjekti i postimit: Teuta Kalaja nr.31
PostimPostuar: Mar Dhj 20, 2011 11:35 pm 
Jashte linje

Anëtarësuar: Mar Nen 22, 2011 9:49 pm
Postime: 1
LIBRI I KL:X fq.130,131

Po i paraqesim disa shembuj konkretë:
Për a=2 kemi funksionin eksponencial i cili funksion pra, i plotëson vetit e permendura per a>1. Formojm tabelën për disa vlera të këtij funksioni:

x(-3 , -2 , -1 , 0 , 1 , 2 , 3)
y( , 1 , 2 , 4 , 8)

Me anë të këtyre pikave konstruktojmë grafikun e funksionit (fig.5.1)

Për kemi funksionin eksponencial i cili funksion pra, i plotëson vetitë e përmendura per 0<a<1. Formojmë tabelën për disa vlera të këtij funksioni:

x(-3 , -2 , -1 , 0 , 1 , 2 , 3)
y(8 , 4 , 2 , 1 , )

Grafiku i këtij funksioni është paraqitur në fig.5.2

Po i paraqesim edhe grafikët e funkisonit , (a=3 , a=5 , dhe) (fig.5.3 dhe fig.5.4).

Shembulli 1 Cili prej numrave është më i madh.
Zgjidhje Funksioni është funksion rritës, prandaj nga mosbarazimi rrjedh se .

Shembulli 2 cili prej intervaleve (0,1) dhe (1,+\infty) i takon numrit .
Zgjidhje Funksioni është funksion zvogëlues prandaj, meqë , kemi d.m.th .

Shembulli 3Cilit prej intervaleve ose i takon numri a ne qoftë se:

ZgjidhjeKemi , d.m.th . Meqenëse funksioni është funksion zvogëlues, atëher rrjedh 1>a>0 , d.m.th .

LIBRI I KL: XI fq.24

Edhe funksioni kotangjent nuk është i përkufizuar për qdo t\inR. Lehtë shihet se ai nuk është i përkufizuar në pikat k\pi , k\inZ . Me marëveshje marrim ctgk\pi=+-\infty.
Prandaj: ctg: R\ {k\pi} \rightarrov R
d.m.th domena e funksionit R\ {k\pi}, k\inZ.

Në fig.1.22 është paraqitur pozita e pikës P në secilin kuadrant , për masa të ndryshme të këndit t.
Nga fig.1.22 vërehet lehtë shenja e funksioneve tg e ctg ne kuadrantet I-IV.
Shenjën e funksioneve tg e ctg e paraqesim në tabelë.


Lart
 Profili  
 
Shfaq postimet nga me para:  Rreshto sipas  
Posto Teme të Re Posto një përgjigje  [ 1 postim ] 

Të gjitha orat janë UTC + 1 ore [ DST ]


Kush është në linjë

Anëtarë që po shfletojnë këtë forum: Asnjë përdorues i regjistruar dhe 1 vizitorë


Nuk mund të hapni tema të reja në këtë forum
Nuk mund të përgjigjeni në temat e këtij forumi
Nuk mund të ndryshoni postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të fshini postimet tuaja në këtë forum
Nuk mund të bashkëngjitni skedarë

Kërkoni për:
Shkoni tek:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group